Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies klikając przycisk Ustawienia. Aby dowiedzieć się więcej zachęcamy do zapoznania się z Polityką Cookies oraz Polityką Prywatności.
Ustawienia

Szanujemy Twoją prywatność. Możesz zmienić ustawienia cookies lub zaakceptować je wszystkie. W dowolnym momencie możesz dokonać zmiany swoich ustawień.

Niezbędne pliki cookies służą do prawidłowego funkcjonowania strony internetowej i umożliwiają Ci komfortowe korzystanie z oferowanych przez nas usług.

Pliki cookies odpowiadają na podejmowane przez Ciebie działania w celu m.in. dostosowania Twoich ustawień preferencji prywatności, logowania czy wypełniania formularzy. Dzięki plikom cookies strona, z której korzystasz, może działać bez zakłóceń.

Więcej

Tego typu pliki cookies umożliwiają stronie internetowej zapamiętanie wprowadzonych przez Ciebie ustawień oraz personalizację określonych funkcjonalności czy prezentowanych treści.

Dzięki tym plikom cookies możemy zapewnić Ci większy komfort korzystania z funkcjonalności naszej strony poprzez dopasowanie jej do Twoich indywidualnych preferencji. Wyrażenie zgody na funkcjonalne i personalizacyjne pliki cookies gwarantuje dostępność większej ilości funkcji na stronie.

Więcej

Analityczne pliki cookies pomagają nam rozwijać się i dostosowywać do Twoich potrzeb.

Cookies analityczne pozwalają na uzyskanie informacji w zakresie wykorzystywania witryny internetowej, miejsca oraz częstotliwości, z jaką odwiedzane są nasze serwisy www. Dane pozwalają nam na ocenę naszych serwisów internetowych pod względem ich popularności wśród użytkowników. Zgromadzone informacje są przetwarzane w formie zanonimizowanej. Wyrażenie zgody na analityczne pliki cookies gwarantuje dostępność wszystkich funkcjonalności.

Więcej

Dzięki reklamowym plikom cookies prezentujemy Ci najciekawsze informacje i aktualności na stronach naszych partnerów.

Promocyjne pliki cookies służą do prezentowania Ci naszych komunikatów na podstawie analizy Twoich upodobań oraz Twoich zwyczajów dotyczących przeglądanej witryny internetowej. Treści promocyjne mogą pojawić się na stronach podmiotów trzecich lub firm będących naszymi partnerami oraz innych dostawców usług. Firmy te działają w charakterze pośredników prezentujących nasze treści w postaci wiadomości, ofert, komunikatów mediów społecznościowych.

Więcej
Poniedziałek, 04 marca 2024
Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
pochmurno
6°C

Wycieczka klas siódmych do Giżycka

 

Giżycko to miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które kryje w sobie wiele atrakcji, historycznych miejsc oraz mnóstwo malowniczych krajobrazów. Uczniowie klas siódmych 29 listopada  br. wybrali się na wycieczkę do tego pięknego miejsca.

 

Pierwszym punktem wyprawy było zwiedzenie Twierdzy Boyen. Twierdza jest jednym z  najważniejszych zabytków Giżycka- fortyfikacja zbudowana w XIX wieku, nazwana imieniem pruskiego feldmarszałka. Jest to  obiekt o wyjątkowej wartości historycznej i wysokich walorach turystycznych.

Spacerując ulicami Giżycka, uczniowie zobaczyli unikatowy na skalę europejską  most obrotowy na Kanale Łuczańskim. To zwodzona kładka - nie podnosi się jednak w górę, lecz jest obracana w bok. Konstrukcja waży około 100 ton, ale do "przekręcania" - czyli otwierania i zamykania mostu wystarczą mięśnie jednej osoby. Jest to możliwe dzięki odpowiednim przełożeniom mechanizmów w konstrukcji mostu.

Młodzież miała okazję obejrzeć z zewnątrz zamek krzyżacki, który sytuowany jest nad Kanałem Łuczańskim. Krzyżacki Zamek Lötzen powstał w połowie XIV wieku i był siedzibą prokuratora zakonnego. Składał się z domu mieszkalnego i prostokątnego dziedzińca otoczonego murem, za którym znajdowała się fosa. Wkrótce zamek został spalony przez Litwinów, jednak Zakon odbudował warownię. Zamek przechodził kolejne przebudowy, aż po częściową rozbiórkę w XIX wieku. Do naszych czasów przetrwało jedynie skrzydło mieszkalne. Aktualnie mieści się tu ekskluzywny hotel, a w otoczeniu zostały odbudowane obiekty, które niegdyś mogły towarzyszyć warowni.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Galerii Sztuki Schron. Budynek na Placu Grunwaldzkim został wykonany z wiekowych materiałów – starych cegieł, dachówek, zabytkowe są również okna i drzwi. Pod ziemią znajduje się poniemiecki schron, który odrestaurowano, by zrobić w nim salę wystawową. W galerii można podziwiać prace najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów.

Wycieczka do Giżycka 13 Wycieczka do Giżycka 12 Wycieczka do Giżycka 11 Wycieczka do Giżycka 10 Wycieczka do Giżycka 9 Wycieczka do Giżycka 8 Wycieczka do Giżycka 7 Wycieczka do Giżycka 6 Wycieczka do Giżycka 5 Wycieczka do Giżycka 4 Wycieczka do Giżycka 3 Wycieczka do Giżycka 2 Wycieczka do Giżycka 1
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności

Dziękujemy, teraz zawsze będziesz na bieżąco!
Przeglądasz tę stronę w trybie offline.
Przeglądasz tę stronę w trybie online.